Moju poslednú časť case study som písal v októbri 2016. Teraz je máj, takže rozostup je slušných 7 mesiacov a mne prišlo vhod, opäť túto prípadovú štúdiu oprášiť a znovu naštartovať affil podnikania (ak sa to teda v tomto štádiu dá vôbec nazvať podnikaním). Ale poznáte to, život vám prihrá do cesty veci, ktoré vám vaše podnikateľské tempo významne spomalia. V mojom prípade to bolo očakávanie a príchod potomka do rodiny. A ak niečo vie rozhodiť vaše priority, tak je to novorodence v domácnosti. Medzi tým Vianoce a tak dalej a tak podobne. Naozaj obdivujem tých, ktorí majú disciplínu. Asi je pre mňa ponaučenie, že v tomto by som sa mal zlepšiť. Nakoniec to je ale prípadová štúdia a tam je dobré spomemúť aj veci, ktoré nejdú celkom podľa plánu. V mojom prípade to bol môj časový harmonogram. Dalo by sa teda povedať, že  začínam odznova. Aký je teda stav a aký je plán?

Inventúra webov

Keď som sa pozrel na portfólio ktoré mám k dispozícii, tak tu je jeho zoznam, s čím budem pracovať:

Mám teda aktuálne 4 weby:

  • 1. Kúpený, cca 11 500 slov obsahu, 21 článkov, kombinácia guides a review postov (Hobby market niche)
  • 2. Kúpený, cca 4500 slov obsahu, 5 článkov, kombinácia guides a review postov (Outdoor sport niche)
  • 3. Vytvorný mnou, 2000 slov obsahu, jeden guide, 2 review (Kitchen accessorie niche)
  • 4. Vytvorný mnou, 3000 slov obsahu, jeden guide, 2 review (Shoe accessories niche)

Myslím, že to je niečo s čím by sa dalo pracovať, zvlášť keď sa pozriem na šírku záberu v jednotlivých segmentoch trhu (niche). Prvý web beriem ako   benchmark (vzhľadom na jeho rozpracovanosť), a rád by som ostatné dostal na jemu podobnú úroveň. Tzn. keby každý mal aspoň 21 článkov a potom sa dostať na úroveň, kedy pridávam aspoň jeden článok/review týždenne. Tu narážam na známu vec, ktorá súvisí s tým,na koľkých projektoch súčasne pracujte. Mať ich niekoľko na jednej strane znamená diverzifikovanie ale na druhej strane je to tiež trieštenie zdrojov (čas, financie, pozornosť) na niekoľkých miestach. Všetko  má svoje výhody aj nevýhody. Pre mňa dovôd prečo sa venujem viacerým affil webom je ten, že mi bolo ľúto neuvyžiť domény, ktoré som už mal a ležali mi ladom.

Úskalia na ceste k peniazom

Kedže som weby dlhšiu dobu nechal ležať ladom, spôsobilo to to, že som opäť prišiel o účet a musel ho znovu vytvoriť. Ak počas 180 dní nezrealizujete ani jeden predaj, tak vám Amazon účet zatvorí, našťastie si ho však môžete otvoriť znovu a nahodiť tam opäť všetky svoje weby. Je to nepríjemné a prácne, ale nič sa nedá robiť. Resp. dá. Zvyšovať návštevnosť.

Aby som sa vyhol tomu, že mi znovu zatvoria účet, tak som sa rozhodol, že nejaký traffic budem na weby posielať cez platenú reklamu, len aby som urobil aspoň prvý predaj.Skúšam dva kanály FB ad a Bing, kde sú lacnejšie ceny za preklik než v GAdwords.

Aktuálne to testujem pomerne krátko, investícia asi 5 EUR (FB), 10 EUR budget (Bing). Na výsledky je ešte skoro, tak to skúsim vyhodnotiť až po nejakej dobe.0

Aktivity na affil weboch

Všetky weby som skontrolova, aby obsahovali povinný disclaimer o tom, že sa jedná o affil weby Amazonu. Okrem toho, aby so zvýšil šance na ich umiestnenie vo vyhľadávačoch, tak som ich všetky zaregistroval cez Google search console.

Napriek tomu mám pocit, že návštevnosť je dosť úbohá. Z iste časti to prikladám Google sandboxu, do určite miery za to môže asi aj nízky počet článkov, hlavne na weboch, ktoré som robil ja sám.

Návštevnosť sa za posledných 30 dní pohybuje na týchto úrovniach:

  1. Web Hobby market niche: 23
  2. Web Outdoor sport niche: 19
  3. Web Kitchen accessorie niche: 19
  4. Web Shoe accessories niche: 24

Zisky

Aby bola táto čast kompletná, tak treba spomenúť aj jednu úsmevnú vec, ktorá sa mi stala už druhý krát. Po zrušení účtu mi Amazon poslal šek na 4,50 USD. Takže niečo som predsa len zarobil:) Problém je ale v tom, že šek je u nás ťažko preplatiteľný a napr. sa VUB ponúka preplatenie za poplatok 10 eur, takže by som skončil v mínuse:)

Výhľad

Teraz to vidím na pokračovanie v platenej reklamy, až do prvého predaja a v budovaní obsahu. Predovšetkým na weboch 3 a 4 by som chcel publikovať aspoň 3 články na každom (2x review a 1x čistý content).

Ak máte akékoľvek otázky, pokojne sa pýtajte.

Ak ste minuli predošlé časti, nájdete ich tu:

  1. časť
  2. časť