digital productsPre začiatok jedno motto, ktoré sa viaže k našej téme:

„Nehovor, že nemôžeš, keď nechceš. Pretože prídu veľmi rýchlo dni, keď to bude oveľa horšie. Pre zmenu chcieť budeš, ale môcť už nie.“ Jan Werich

Prvým a veľmi dôležitým krokom je chuť pracovať a zlepšovať sa. Spĺňate toto kritérium? Ak áno, tak ste práve splnili prvý kľúčový bod vášho podnikania na internete. Ste ochotný obetovať svoj čas a venovať sa svojej práci naplno, najlepšie ako sa len dá? Ak je odpoveď kladná, môžete byť na seba hrdí.  Máte predstavu akým produktom chcete „dobiť svet“? Taktiež veľmi kľúčový bod.  Ak aj nemáte celkom jasno ako a čo budete robiť, ako to všetko funguje a nefunguje, bolo by dobré si nechať poradiť od odborníkov. Vždy je lepšie keď kráčate po ceste, po ktorej už niekto šiel. Zväčša je tento postup o niečo ľahší a jednoduchší, ako keď si celú cestu musíte prešľapávať sami.

V tomto je to pomerne jednoduché, pretože si môžete vybrať z pomerne širokej škály info produktov, ktoré nájdete v našom eshope. V súčastnosti je v ponuke celkovo 8 produktov a niektoré sú dokonca zdarma. Ponuka sa samozrejme bude časom rozširovať a budú pribúdať ďalšie a ďalšie info produkty, ktoré budú pokrývať rozličné spôsoby zarábania na internete.

Podnikanie na internete-základný mindset

Podnikanie na internete, resp. jeho prístup k nemu sa vyznačuje jednou výraznou slabinou, ktorá mení celkový postoj ľudí k nemu. Keď si sadnete za pc  a zapnete ho-koľko námahy a energie ste vydali? Dosť malo, však? Vydali ste istú námahu, ale nebolo to nič náročné, namáhavé, dokonca ste sa pri tom ani nazapotili. Je to zásadný rozdiel oproti manuálnej práci, keď idete napr. pokopať záhradu, alebo idete niečo v dome opraviť. Skrátka, všetko je akosi náročnejšie než zapnutie počítača. A táto skutočnosť potom mení celý postoj voči podnikaniu na internete. Akosi sa nám zdá, že to celé bude ľahké a jednoduché. A to nie je pravda. Ľahké je to v zmysle toho,že sa fyzicky nenamáhate. Ale-musíte rozmýšľať, skúmať metódy, postupy, techniky, modely. A to zas na druhej strane môže byť veľmi psychicky náročné, často frustrujúce a osamelé.

Je preto dobré, keď sa aj na podnikanie na internete pozeráte cez triezvu optiku. Už veľmi veľa internetových podnikateľov stroskotalo práve na tom, že sa nechalo oblbnúť iluzórnou ľahkosťou zarábania na internete. Dávajte si na tento nebezpečný postoj pozor a určite vám časom ušetrí mnoho sklamaní z nesprávneho odhadu.

Základným aspektom nastavenie mysle internetového podnikateľa je teda zdravá skepsa a kritické myslenie, ktoré sa nedá oblbnúť lákavou ľahkosťou a pozlátkou. Správny mindset je teda prvým  a kľúčovým bodom a podmienkou,keď chcete začať podnikať na internete.

Mimochodom, ak aj máte kritický mindset, tak to neznamená, že sa časom nedopracujte k svojmu vlastnému systému podnikania na internete, ktorý vám bude šliapať ako hodinky.

Práca na doma-to pravé orechové?

Pojem práca na doma má asi nejaký magický účinok. Vyznačuje sa istou dávkou neuveriteľnej príťažlivosti. Obsahuje v sebe predstavu nás samých ako v žiari ranného slnka, so šálkou horúcej kávy, zahalený len do flanelového županu, usadáme za svoj počítač a pár klikmi si zarobíme na náš chlieb každodenný.

Tak táto predstava môže byť na kilometre vzdialená od skutočnosti, hlavne na začiatku, kedy sa vo svete podnikania na internete len začínate orientovať. Ak sa len začínate obzerať, ktorým smerom by ste sa mohli vydať, tak sa do vašej pozornosti dostanú v princípe dve kategórie podnikateľských príležitostí.

  • Tá prvá vyzerá neuveriteľné lákavo. Je nablýskaná a ukričaná. Jej ponuka je bombastická, priam z ríše snov. Sľubuje zhodnotenie v rádovo desiatkách, niekedy až stovkách percent. Útočí na prvú signálnu cez super autá, krásne baby, luxusné dovolenky, drahé šperky. Má však problém so základnou ekonomikou, keď nevie celkom jasne určiť kde sa vlastne generuje zisk. Často krát operuje v šedej alebo vyloženej čiernej sfére ekonomiky a neraz sa pohybuje na hrane poctivosti. Ak niečo vyzerá príliš dobre aby to bola pravda, treba od toho dať ruky preč.
  • Tú druhú kategóriu by sme označili asi za chudobného príbuzného. Nie je veľmi nablýskaná ani veľmi ukričaná. Podobá sa skôr bežnému, dennno dennému chodeniu do roboty. Je to trochu nuda. Akonáhle zvládnete systém,tak sa to pre vás stáva rutinou. Nesľubuje závratné zisky. Sľubuje primeranú odmenu za dobre vykonanú prácu. Nič bombastické ani neuveriteľné. Proste priemer. A to sú ponuky, ktoré by vás mali zaujímať. Ak je výsledok neistý,vyžaduje si kopec tvrdej práce, tak to je niečo, čo by vás mohlo zaujímať

Aby bolo jasné, tieto kritériá sú veľmi povrchné a je možné, že sa občas stretnete s ponukou z kategórie číslo 1 bude to správna voľba. Netvrdím, že sa to nemôže stať, ale je to veľmi výnimočné.

Ako začať podnikať na internete?

Mindset a výber zo správnej kategórie nám uľahčia veľmi veľa následnej práce. Ak by som chcel byť veľmi konkrétny, asi by som postupoval nasledovne:

  1. Analýza mojich aktuálnych schopností a zdrojov. Je dobre vedieť  s čím môžem pracovať. Mám znalosti pc? A má vôbec doma pc? Viem sa pohybovať na internete? Ovládam aspoň základy angličtiny? Viem čo je wordpress? Nakupoval som na ebay, aliexpresse alebo amazone? Poznám existujúce platformy na zarábanie peňazí? Mám základnú ideu ako funguje obchod, nakupovanie, správanie zákazníka?Toto všetko budem potrebovať vedieť dopredu. Možno sa budem musieť veľmi veľa učiť. Prejsť akousi predprípravkou. A až keď to všetko zvládnem, tak mám aspoň malú šancu, že uspejem.
  2. Výber modelu podnikania. Tu si to bude vyžadovať trochu prieskumu, hľadania a skúmania.Stavím na osvedčené modely? Alebo skôr pôjdem po niečom, čo ešte nie je celom overené? Ponúkam veľmi stručný nástrel základných oblastí, v ktorých sa na internete točia peniaze.
    1. Affiliate marketing
    2. Amazon
    3. Ebay
    4. Predaj reklamného priestoru na blogu/webe
    5. Youtube
    6. Eshop
    7. Fiverr
    8. Jaspravim.sk
    9. Etsy.com
    10. Sashe.sk
    11. TVorba vlastného info produktu (audio, video, ebook)
    12. Koučing/mentoring/konzulting
    13. Webináre
    14. Retail alebo online arbitrage (často sa kombinuje s ebay/amazonom)
  3. Už len keď si prejdete len cez všetky tieto načastejšie a najznámejšie oblasti podnikania na internete, získate celkom solídnu predstavu o tom, kadiaľ by ste sa mohli uberať a ktorá cesta by vám mohla vyhovovať.
  4. Moje ďalšie odporúčanie je zamerať sa najprv na jednu oblasť. Získať znalosti a zarobiť prvý dolár alebo euro. Až potom sa pustite do ďalšej oblasti. Ak budete naozaj ťažký frajeri, tak sa vám časom podarí mať niekoľko zdrojov príjmu a budete môcť sami seba označiť za internetových podnikateľov.